ال ای دی تابلو روان

آشنایی با لامپ ال ای دی

لامپ ال ای دی چیست ؟

لامپ ال ای دی یا دیود نوری که با نام های دیگر نیز آن را می شناسند ، یک قطعه الکترونیکی از خانواده دیودهاست. در زبان محاوره ی الکترونیک گاهی به آن لِد (LED) گفته می شود.

لامپ های ال ای دی همانند بقیه دیود ها دارای دو پایه ی آند و کاتد هستند . ال ای دی های چند رنگ دارای یک پایه مشترک که به آن پایه کاتد مشترک می گویند ، هستند و به ازای هر رنگ یک پایه آند دارند ، اما در ال ای دی های تک رنگ تنها دو پایه به کار رفته است.

اولین ال ای دی های تولید شده در صنعت ، در سال ۱۹۶۲ میلادی و فقط به رنگ قرمز که از ترکیب ( آلومینیوم،گالیم و آرسناید ) بود ، ساخته و به بازار عرضه شد. ال ای دی های رنگ سبز ، آبی ، زرد و نارنجی نیز در دهه ۷۰ میلادی ساخته شدند. بهره و کارایی ال ای دی ها به مرور زمان بالا رفت تا زمانی که در دهه ۸۰ و اوایل دهه ۹۰ میلادی به صورت گروهی وارد بازار شدند. ال ای دی های اولیه چون بهره پایینی داشتند ، تنها در مدارات الکترونیکی استفاده می شدند. امروزه تاثیر ال ای دی های سفید تا ۷۰ لومن بر وات و ال ای دی های رنگی تا ۵۰ لومن بر وات است و پیش بینی ۱۴۰ لومن بر وات دور از دسترس نیست.

برای تولید نور از این دیود های نوری ، از پدیده ی الکترولومینانس برای تولید نور استفاده می شود.طیف نور لامپ های ال ای دی تمامی طیف های مرئی و پرتوهای فرابنفش و مادون قرمز را شمال می شود که البته بسیار باریک است. رنگ نور هریک بسته به جنس کریستال تشکیل دهنده آن ها متفاوت است. مقدار و رنگ نور ال ای دی ها تا حد قابل توجهی به جریان آن ها نیز بستگی دارد ، به همین دلیل برای تغذیه آن ها از منبع جریان استفاده می شود.

دیود های نوری ویژگی ها و برتری های زیادی نسبت به منابع نور سنتی دارند . مثل : مصرف کمتر برق ، عمر بیشتر ، استحکام بیشتر ، اندازه کوچکتر و سرعت بیشتر در خاموش و روشن شدن.

با توجه به ویژگی های فوق بهترین گزینه در طراحی و ساخت تابلو های تبلیغاتی مجهز به روشنایی هستند.تابلو روان ال ای دی و تابلو ثابت ال ای دی از جدیدترین تابلو های تبلیغاتی با مصرف برق بسیار پایین و بهره و بازده بسیار بالا می باشند.

این دیود ها مصارف گوناگون دیگری نیز دارند ، که از جمله این مصارف به نورپردازی در سطح شهر ، علائم رانندگی و همینطور چراغ های راهنمایی و نیز چراغ خودروها اشاره می شود. اندازه کوچک آن ها باعث شده تا در نمایشگرهای گرافیکی نسل نوین بکار بروند. با توجه به نور های رنگی مختلفی که تولید می کنند ، در نور پردازی ها استفاده می شوند و نکته قابل توجه اینکه ، نور مخرب ماورای بنفش تولید نمی کنند. به همین دلیل در موزه ها برای روشنایی اشیا و اجناس تاریخی و قیمتی مورد استفاده هستند.

2 در پاسخ به “لامپ ال ای دی یا دیود نوری چیست ؟”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *