تابلو روان

تابلو روان چیست ؟

تابلو روان LED از قرار گرفتن تعداد زیادی دیود نوری در یک صفحه بطور ماتریسی تشکیل می شود. تابلو روان به وسیله ی برنامه ها و نرم افزارهای رایانه ای تصاویر و نوشته های دارای افکت را دریافت می کند وقابلیت نمایش انواع عکس و فیلم و انیمیشن را دارد.

یکی از ویژگی های بارز تابلو روان جذابیت و در عین حال بازده بالای این گونه تابلوهای تبلیغاتی ( تابلو روان ) در گسترش و رونق کسب و کار به شکلی غیر قابل انکار می باشد. امروزه اکثر فروشگاه ها و صاحبان مشاغل از این نوع تبلیغات بدلیل تازگی ، تکنولوژی جدید و جذابیت بالا ، استفاده می کنند. معرفی کالا و خدمات بصورت پیام های متنی ، عکس ، انیمیشن و فیلم در تابلو روان علاوه بر تاثیر بسزا در جذب مخاطبان ، در وقت و هزینه و حتی مصرف برق شما نیز صرفه جویی می کند.

تابلو روان از تعدادی ماژول LED تشکیل می شود. هر ماژول تابلو روان از تعداد مشخصی دیود نوری (لامپ LED) تشکیل شده است که قرار گرفتن آن ها  بصورت ردیفی درطول و ستونی در ارتفاع ، یک بلوک را می سازد که به آن ماژول تابلو روان گفته می شود. تابلو روان می تواند بصورت تک رنگ یا سه رنگ یا هفت رنگ و یا بصورت تمام رنگ (Full Color) ساخته شود که بسته به رنگ و نوع ماژول تابلو روان استفاده شده در آن تابلو ، رنگ خود تابلو روان نیز متغیر است.معمولا بیشتر ماژول های LED بصورت ۳۲ پیکسل در طول و ۱۶ پیکسل در ارتفاع ساخته می شوند که در ماژول تابلو روان تک رنگ ، رنگ های سبز ، قرمز ، سفید ، آبی ، زرد معمول و مرسوم می باشد که البته با توجه به نوع و مدل ماژول تابلو روان قابل تغییر است.

نمایش ماژول تابلو روان تک رنگ
ماژول تابلو روان تک رنگ

انواع تابلو روان :

تابلو روان ال ای دی انواع گوناگونی دارد. تابلو روان می تواند در ابعاد مختلف ساخته شود و این بسته به نوع ماژول تابلو روان ، متغیر است. چون ماژول تابلو روان نیز انواع گوناگونی دارد که شامل رنگ ها و اندازه های گوناگون می شود. البته ماژول تابلو روان استاندارد که به وفور از آن استفاده می شود ابعاد ۳۲ سانتیمتر در ۱۶ سانتیمتر را دارا می باشد. پس با توجه به این موضوع تابلو روان تک رنگ می تواند طولی از مضرب ۳۲ و ارتفاعی از مضرب ۱۶ سانتیمتر داشته باشد و ابعاد قاب تابلو روان را نیز می بایست جداگانه محاسبه کرد.

تابلو روان تک رنگ از ماژول های تک رنگ تشکیل شده اند. پس هر تابلو روان با توجه به رنگ ماژول مورد استفاده ، رنگ معینی خواهد داشت. همانطور که گفته شد تابلو روان تک رنگ می تواند ; قرمز ، سبز ، آبی ، سفید ، زرد ، بنفش و سایر رنگ ها باشد. نوعی دیگر از تابلو روان نیز موجود است که می تواند ۳ رنگ را تولید کند. در این نوع تابلو روان از ماژول هایی با ۲رنگ در هر پیکسل استفاده شده است. مثلا وقتی رنگ قرمز و سبز در یک پیکسل قرار میگیرند ، هرکدام به تنهایی روشن شده و رنگ خود را تولید می کنند ، اما وقتی این دو رنگ با هم به نمایش دربیایند رنگ ترکیبی زرد لیمویی را به وجود می آورند.نوع دیگر تابلو روان ، تمام رنگ هستند. این تابلوها در هر پیکسل خود هر سه رنگ اصلی تابلو روان را دارا هستند و باتوجه به طیف مربوط به بردشان ، می توانند بصورت نیمه روشن هم دربیایند و رنگ خود را بصورت کم رنگ هم نمایش دهند. به این ترتیب توانایی رنگ های ترکیبی را دارند و بعضی از تابلو روان ها نیز پیکسل های فول کالر دارند.